ОБ’ЄДНАННЯ-ОНОВЛЕННЯ:
грудень 2011 - партія «Народна самооборона»
березень 2012 - партія «Реформи і порядок» і Народний рух України
квітень 20’12 - «Фронт Змін»
У підсумку ВО «Батьківщина» стала платформою для формування єдиного виборчого списку під назвою «Об'єднана опозиція „Батьківщина“», до якого увійшли члени партій «Реформи і порядок», Народний рух України, «Фронт змін», «За Україну!», «Народна самооборона», «Громадянська позиція», Соціально-християнської партії та Меджлісу кримськотатарського народу. Список очолив лідер «Фронту змін» Арсеній Яценюк, оскільки лідер «Батьківщини» Юлія Тимошенко перебувала в тюремному ув'язненні.
15 червня 2013 року в Києві відбувся об'єднавчий з'їзд на якому Юлія Тимошенко була переобрана головою ВО «Батьківщина», головою політради партії за пропозицією голови «Батьківщини» обрано Арсенія Яценюка.Також на з'їзді відбулося злиття «Фронту змін»та партії Реформи та Порядок, шляхом самоліквідації, з ВО «Батьківщина».
ВТРАТИ: репутаційний удар у вигляді десятків “тушок”, які покинули фракцію у БЮТ у парламенті попереднього скликання. «Блок Ю́лії Тимоше́нко» (БЮТ) — український політичний альянс, створений у листопаді 2001-го року на базі Форуму національного порятунку.
Більше двох років ця політична сила мала:
30.09.2007 більшість в парламенті 6-го скликання
Демократична коаліція у складі Блоку Юлії Тимошенко та «Нашої України — Народної Самооборони» (228 народних депутатів)
18.12.2007 другий уряд Ю.Тимошенко
03.03.2010, після перемоги В.Януковича на президентських виборах, Верховна Рада України 243 голосами відправила уряд Юлії Тимошенко у відставку.
На долю другого уряду Ю.Тимошенко припала боротьба із економічною кризою, яка розпочалася у 2008 році.
ПОЛІТИЧНА ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ
56 обіцянок на виборах 2012 року, 94 обіцянок на виборах 2007 року, 70 з яких залишила невиконаними.
ПІДЗВІТНІСТЬ БЮТ
не змогла наблизитися до рамок політичної відповідальності, відзвітувавши щодо виконання передвиборних обіцянок у ВРУ попереднього скликання.
СЛОГАНИ
Батьківщина не змогла згенерувати чіткого політичного посилу щодо власної ідеї, окрім як протистояння “режиму Януковича”.
Більше того, опозиція із сумнівною ефективністю зуміла домовитися щодо об’єднання зусиль на мажоритарних округах, через що втратила кілька потенційних депутатських крісел у ВР.
Програма ВО “Батьківщина” порівняно з технократичним та футуристичним “Українським проривом” зразка 2007 року втратила найбільш нереалістичні елементи, але зберегла традиційний соціальний популізм, цього разу розбавлений тезами про боротьбу з “режимом Януковича”.
Економічні обіцянки зберігають визначеність лише щодо податкової системи: політична сила гарантує сім податків, а також скасування відповідної інституції — податкової міліції. Іншими тезами традиційно стали ідеї недопущення продажу землі, гарантування “справедливих” цін, а також боротьба з “тиском мільярдерів”, монополіями та офшорами.
Соціальна програма типова для всіх парламентських лідерів: зростання зарплат та пенсій, створення нових робочих місць, зокрема для молоді, чисте довкілля тощо. На фоні успіху Свободи Батьківщина включила і тезу про формувння “сучасної української політичної нації із неповторною національною ідентичністю, власною історією та спільним європейським майбутнім”, проте конкретний набір політик щодо реалізації такого завдання не розкрила.
Державницькі обіцяники Батьківщини в першу чергу відображають ті позиції, у яких ця політична сила найбільше постраждала. Серед них: персональне голосування, механізм відкликання депутатів, скасування їх недоторканності, ліквідація Конституційного Суду тощо. Тим не менш, чіткої альтернативи конституційних перетворень БЮТ не запропонував — переважно ліквідацію тих механізмів, які загрожують українській демократії. Укотре порушується тема антикорупційної люстрації — проте уже перші дні роботи Батьківщини у новому парламенті показали, що не до кінця очищені від корупціонерів навіть власні ряди.
Зовнішньополітичний вектор Батьківщини спрямований на Євросоюз, проте без жодної конкретики. Традиційно обіцяється і збереження партнерських відносин із Росією.
За результатами роботи у попередньому скликанні “Блок Юлії Тимошенко» залишив невиконаними 70 з 94 зобов’язань (74%), половина яких припадає на економічну політику. Найкраще бютівці проявили себе у галузі права та державного будівництва із третиною виконаного.
ОБІЦЯНКИ за спрямуванням:
Економіка
1. В економіці ми створимо нові робочі місця і підтримаємо підприємців.
2. В Україні залишиться тільки сім податків.
3. Позбавимо бізнес тиску з боку правоохоронних та адміністративних органів.
4. Ліквідуємо податкову міліцію.
5. Зупинимо потік контрабанди та неякісних товарів.
6. Оголосимо війну монополіям у всіх галузях. Створимо умови для чесної конкуренції. Захистимо споживачів від монопольно високих цін на товари та послуги.
7. Ліквідуємо тиск режиму мільярдерів на мале та середнє підприємництво.
8. Вся власність у країні буде прозорою.
9. Створимо умови, за яких буде вигідніше платити податки, ніж хабарі чиновникам.
10. Перекриємо канали виведення коштів через офшори.
11. Проведемо розслідування майнових і фінансових оборудок сьогоднішньої влади.
12. Майно, незаконно приватизоване командою Януковича, повернемо державі. Винних у порушенні закону притягнемо до відповідальності.
13. Енергозбереження, позбавлення залежності від дорогого російського газу стане національним пріоритетом.
14. Мораторій на продаж сільськогосподарських земель буде продовжено. Не дозволимо забрати у селян землю за безцінь.
15. Видамо акти на право власності на Вашу землю.
16. Кредити для селян зробимо доступними, закупівельні ціни на зерно, молоко і м’ясо – справедливими.
ОБІЦЯНКИ за спрямуванням:
Добробут
1. Наш план дій в економіці вже протягом року дозволить підвищити прожитковий мінімум і мінімальну зарплату до 2400 гривень, зарплату вчителів, лікарів, науковців та інших бюджетників – удвічі.
2. За п`ять років мінімальну зарплату збільшимо до двох прожиткових мінімумів. Із неї не стягуватиметься податок на дохід.
3. Зробимо перерахунок пенсій. Вони зростуть не на 100 гривень, як перед виборами, а на 334 гривні, як того вимагає закон.
4. Несправедлива пенсійна «реформа» Януковича-Азарова-Тігіпка буде скасована. Порядок нарахування пенсій буде єдиним для всіх. Розмір пенсії залежатиме від трудового стажу, зарплати і умов праці. «Спецпенсій» не буде.
5. Приведемо військові пенсії у відповідність до рівня грошового забезпечення тих, хто служить зараз.
6. Позбавимо Уряд права самочинно зменшувати розмір пільг і соціальних виплат.
7. Відновимо дію соціальних законів.
8. Молодь отримає робочі місця. Ухвалимо закон, який гарантує перше робоче місце випускникам вузів, котрі навчалися за держзамовленням.
9. На потреби ЖКГ і домогосподарств спрямуємо газ внутрішнього видобутку.
10. Поки істотно не підвищиться рівень життя, заборонимо стягувати пеню за заборгованість із комунальних платежів, а тим більше позбавляти людей житла.
11. Права пацієнта на гарантоване безкоштовне медичне обслуговування будуть захищені Законом.
12. Розширимо мережу загальнодоступних медичних закладів, передамо до неї лікарні для депутатів і чиновників, зокрема «Феофанію».
13. Для людей із особливими потребами реалізуємо програму «Безбар`єрна Україна».
14. Сільські школи, лікарні, дитячі садки закриватись не будуть.
15. Кожна сільська школа отримає швидкісний доступ до Інтернету.
16. Освіта стане доступною і сучасною. Розширимо мережу дошкільних установ. У середній школі реалізуємо програму «Знай англійську – як українську».
17. Збережемо систему зовнішнього незалежного оцінювання як гарантію рівних можливостей і захисту від корупції при вступі до вузів.
18. Запровадимо державні гранти на отримання вищої освіти, стимулюватимемо дистанційне навчання молоді в провідних зарубіжних університетах.
19. Чисте повітря, чиста вода, чисті міста і села – наша мета.
20. Пріоритетним завданням стане формування сучасної української політичної нації із неповторною національною ідентичністю, власною історією та спільним європейським майбутнім.
21. Наповнимо реальним змістом статус української мови як єдиної державної. Сприятимемо її повноцінному застосуванню в усіх сферах суспільного життя, зокрема на телебаченні, радіо, у книговидавництві, кінематографі та шоу-бізнесі.
22. Створимо умови для вільного розвитку усіх мов, гарантуємо права національних меншин згідно з європейськими стандартами.
ОБІЦЯНКИ за спрямуванням:
Право і державне будівництво
1. Ухваленням закону про імпічмент Президента ми розпочнемо усунення Януковича
2. Ухвалимо закон, який дасть вам змогу відкликати депутатів.
3. У парламенті голосуватимемо лише персонально.
4. Встановимо кримінальну відповідальність для тих, хто голосує за іншого депутата.
5. Скасуємо недоторканність для всіх – Президента, народних депутатів і суддів.
6. Видатки на утримання влади скоротимо удвічі.
7. Пільги можновладцям – скасуємо. Позбавимо посадовців державних резиденцій і дач. Повернемо Межигір’я державі.
8. Створимо Національне антикорупційне бюро, яке зламає хребет корупції у владі, насамперед у правоохоронних органах.
9. Проведемо антикорупційну люстрацію усіх чиновників, починаючи з суддів, прокурорів і слідчих.
10. Унаслідок люстрації відбудеться очищення суддівської системи та державної служби.
11. Конституційний Суд буде ліквідовано конституційними змінами.
12. Відновимо парламентський і громадський контроль над силовими структурами. Чітко визначимо їх функції, скоротимо чисельність. Ці структури захищатимуть не владу від народу, а права і свободи українських громадян.
13. Служба в лавах українського війська буде престижною. Надамо громадянському суспільству, журналістам і опозиції ефективні важелі контролю за діями влади.
14. Ми зупинимо репресії, звільнимо Юлію Тимошенко, Юрія Луценка, усіх політичних в’язнів.
15. На відміну від чинного режиму, ми не дозволимо обмежувати свободу слова, права громадян на зібрання і мирний протест.
ОБІЦЯНКИ за спрямуванням:
Міжнародна політика
1. Ліквідуємо кризу у відносинах із Євросоюзом.
2. Забезпечимо підписання та ратифікацію Угоди про асоціацію та зону вільної торгівлі з ЄС.
3. Досягнемо безвізового режиму з країнами Євросоюзу, партнерства з Російською Федерацією.
Матеріал підготовлено на основі результатів моніторингу законопроектів парламентських політичних сил, що здійснюють експерти Фундації "Відкрите суспільство" www.osf.org.ua за кошти Національного Фонду Підтримки Демократії, США (NED).